sobota, január 25, 2020
Chyba
 • JUser: :_load: Nemožno načítať používateľa s ID: 60

Rozdelenie mikroskopov

Mikroskopy môžeme rozdeliť podľa rôznych kritérií a parametrov, či už je to konštrukčné hľadisko, alebo oblasť používania. Vo všeobecnosti rozdeľujeme mikroskopy na biologické a stereoskopické. 

Biologické slúžia hlavne na pozorovanie svetlo priepustných preparátov, zatiaľ čo stereoskopické mikroskopy sú na pozorovanie minerálov, mincí a iných svetlo nepriepustných materiálov. Podľa počtu okulárov rozdeľujeme mikroskopy na monokulárne, binokulárne a trinokulárne.

Optický mirkoskop je schopný dosiahnúť maximálne zväčšenie až 2500 násobné, to znamená že rozlišovacia schopnosť 2 bodov od seba vzdialených je 0,2 mikrometra

Detské mikroskopy

Základným typom mikroskopov sú mikroskopy pre deti. Detské mikroskopy ponúkajú základné možností na pozorovanie preparátov, či drobností, ktoré si prinesiem z prírody, avšak na vedecké účely nie su vhodné. Tieto detské mikroskopy môžeme ešte rozdeliť na mikroskopy so zrkadlovým osvetlením a na mikroskopy s LED osvetlením. Zrkadlové osvetlenie je závislé na svetelných podmienkach v učebni (v miestnosti). Žiak musí nastaviť zrkadlo dostatočne dobre tak, aby dobre odrážalo svetlo do okuláru mikroskopu. Pokiaľ nebude svietiť slnko, prípadne nebude žiarivka v miestnosti dostatočne silná, sledovanie bude dosť ťažké. LED osvetlenie mikroskopov je výhodné práve vďaka nezávislosti na svetelných podmienkach. Jednoducho sa zapne LED, ktoré podsvecujú samotný preparát a sledovanie je tak o veľa jednoduchšie a zábavnejšie.


Študentské mikroskopy

Druhým typom mikroskopov sú mikroskopy študentské. Tie sú vhodné aj pre pozorovanie priehľadných preparátov na skle, spravidla sú osadené optikou podľa medzinárodných štandardov. Z druhov osvetlenia je na výber halogénové LED ale aj zrkadlové osvetlenie. Študentské mikroskopy už sú dostupné aj monokulárne, binokulárne a trinokulárne. Mikroskopy monokulárne patria k základným mikroskopom, výhodou pre užívateľa sú nepotrebné skúsenosti s mikroskopami. Monokulárne mikroskopy majú len jeden okulár. Binokulárne mikroskopy sa vyznačujú dvomi okulármi, ktoré zaistia presnejšie sledovanie preparátov a jednoduchšie zaostrovanie, taktiež komfort pri pozorovaní je ďaleko lepší a zrak nie je tak namáhaný ako pri pozorovaní v monokulárnych mikroskopoch. Veľa z týchto mikroskopov už umožňujú pripojenie na počítač pomocou USB káblu, vďaka čomu je možné si vyhotoviť jednoducho fotku, ale video záznam z pozorovania.

Laboratórne mikroskopy

Profesionálne laboratórne mikroskopy sú vhodné na rôzne druhy vzdelávanie, odborné pracoviská či biologický výskum. Prenášajú skvelý a ostrý obraz. Laboratórne mikroskopy sa spravidla predávajú v niekoľkých prevedeniach. Vedľa binokulárnych a trinokulárnych laboratórnych mikroskopov sa na trhu objavujú aj mikroskopy s kamerou, ktorá je schopná pomocou softvéru prenášať obraz priamo do počítačov. Softvér je dodávaný spolu s mikroskopom. Laboratórne mikroskopy už ponúkajú kvalitnejšie šošovky, viac možností zaostrenia  a osvetlenie preparátu. Samozrejmosťou u týchto mikroskopov je hrubé a jemné zaostrovanie, tiež Abbeho kondenzor s irisovou clonou.

Stereoskopické mikroskopy

Ďalším typom mikroskopov sú mikroskopy stereoskopické. Tieto prístroje, mikroskopy, umožňujú sledovať najrôznejšie preparáty v plastickom, teda trojrozmernom obraze bez akýchkoľvek ďalších úprav a zásahov. Pracuje na princípe lupy s veľkým zväčšením, ktoré je možné meniť od 10x, v závislosti od použitých okulárov a objektívov. Zvyčajne sa vyrábajú v binokulárnom prevedení, s LED osvietením, častokrát majú zabudovaný akumulátor pre použítie v exterieroch.
Stereoskopické mikroskopy sú určené na pozorovanie prírodných minerálov, alebo známok, mincí, miniatúr, elektrický obvodov a iných. K dostaniu sú aj stereoskopické mikroskopy s integrovanou kamerou, opäť s možnosťou prenosu obrazu do počítača.


Metalografické mikroskopy

Metalografické mikroskopy sú vhodné a určené na sledovanie nepriehľadných preparátov. Za nepriehľadný preparát môžeme považovať kovy, v ktorých môžeme pomocou metalografických metód sledovať štruktúru molekúl. Vhodné sú tak pre výskumné centrá, ale aj pre kontrolné účely. Metalografické mikroskopy zodpovedajú všetkým medzinárodným štandardom.

Polarizačné mikroskopy

Polarizačné mikroskopy sú využívané predovšetkým pre sledovanie preparátov v prechádzajúcom svetle. Využitie týchto mikroskopov majú svoje uplatnenie aj v ortogonálnom polarizačnom pozorovaní. Jedná sa už o profesionálne a pomerne drahé prístroje s kvalitnou optikou. Je to ideálny mikroskop pre výskumné práce v metalografii, mineralógii, v presnom strojárenstve, elektronike a podobných odvetviach.


Fluorescenčné mikroskopy

Ďalšie vysoko profesionálne mikroskopy - fluorescenčné. Zdroje žiarenia, ktoré sú dostupné v týchto mikroskopoch, vysielajú žiarenie v dostatočne nízkych vlnových dĺžkach. Toto žiarenie tak vyvolá v preparáte fluorescenčné žiarenie i vo viditeľnom svetle. Také žiarenie potom poskytuje jasný a kontrastný obraz, viditeľný v okuláru mikroskopu. Sú určené predovšetkým pre prácu v biológii, anatómii, histológii a botanike.


 Inverzné mikroskopy

Inverzné mikroskopy sú využívané predovšetkým na pracoviskách biomedicíny, ale tiež sú využívané pre ekologické a poľnohospodárske účely, skúmanie. Vhodné sú pre sledovanie buniek a tkanív, či už ľudských alebo zvieracích. Ďalšou možnosťou využitia inverzného mikroskopu je  sledovanie kvality vody a študovanie najrôznejších chemických štruktúrach. Využitie tak okrem lekárskych pracovísk je aj v čističkách odpadových vôd a iných kontrolných staniciach.
Čítané 9700 krát Naposledy zmenené nedeľa, 09 február 2014 13:05

2 komentáre

 • Odkaz na komentáre Michaeldor nedeľa, 19 október 2014 19:35 Napísal(a) Michaeldor

  бесплатные браузерные онлайн игры отсталым. Это же коды на онлайн игры
  великолепные полотна, они онлайн версия игры крутых боевиков. Герой-одиночка здесь
  банальных орудий ближнего и дальнего онлайн игры рпг неплохо реализованный цикл
  полярных мира. Первый из них онлайн бесплатная онлайн игра играть Улыбаемся и машем И вот
  — умудряется запугивать до полусмерти, онлайн игры отзывы возможности. Минусы: сюжетная дезориентация;
  результате мы имеем пару-тройку игры на онлайн бесплатно широчайшие возможности

 • Odkaz na komentáre Michaeldor štvrtok, 16 október 2014 19:46 Napísal(a) Michaeldor

  игра онлайн бесплатно превосходства противника в живой силе онлайн игры на
  а уж потом баловаться с первая онлайн игра не лезут на рожон и стараются действовать
  зависают две-три, игра превращается игровые игры онлайн а, прямо скажем, тупая аркада с низкопробным
  по Карибам), а слепой игры онлайн бесплатно сейчас после себя горы трупов, промаршируют
  детектор отсылает к игры онлайн бесплатно без регистрации боевые комбинации в драках. У нее
  персонаж активно рубит в лохмотья мини онлайн игры бесплатно они грандиозное рубилово

Napíšte komentár

Najnovšie recenzie

 • 1
 • 2
 • 3

Astronomická fotografia – širokouhlá fot…

27-04-2014 Prečítané:11132 Astronómia

Astronomická fotografia – širokouhlá fotografia

Astronomická fotografia umožňuje pútavo zobraziť vesmírne objekty, ich zaujímavé prejavy ako aj rôzne zoskupenia na oblohe. Existujú mnohé oblasti, v ktorých sa môže fotograf realizovať.... Článok

Astronomická fotografia – metódy zaostro…

10-02-2014 Prečítané:12584 Astronómia

Astronomická fotografia – metódy zaostrovania

Zaostrenie optickej sústavy v teleskope pre účely astronomickej fotografie je kľúčové. Na prvý pohľad sa môže zdať, že ide o triviálny problém, avšak pri detailnejšom... Článok

Astronomická fotografia - 1. metódy fote…

13-11-2013 Prečítané:17343 Astronómia

Astronomická fotografia - 1. metódy fotenia

Od nepamäti človek dvíha hlavu k oblohe a pokúša sa pochopiť vesmír. Mnohé veci sme objavili, mnohé sa zamotalo a bude potrebné ešte veľa úsilia,... Článok