Astronomická fotografia umožňuje pútavo zobraziť vesmírne objekty, ich zaujímavé prejavy ako aj rôzne zoskupenia na oblohe. Existujú mnohé oblasti, v ktorých sa môže fotograf realizovať. Potrebujete teleskop, fotoaparát a chuť. Väčšinou bývajú začiatky v rôznych oblastiach ťažké, no širokouhlá astronomická fotografia nekladie na začiatočníkov príliš veľké nároky a tak môže začať takmer každý.
Zaostrenie optickej sústavy v teleskope pre účely astronomickej fotografie je kľúčové. Na prvý pohľad sa môže zdať, že ide o triviálny problém, avšak pri detailnejšom pohľade sa objavia skutočnosti, ktoré komplikujú život takmer každého astrofotografa.
Od nepamäti človek dvíha hlavu k oblohe a pokúša sa pochopiť vesmír. Mnohé veci sme objavili, mnohé sa zamotalo a bude potrebné ešte veľa úsilia, aby sme pochopili všetky zákony a sily prírody.
Úlohou teleskopu je zhromažďovať svetlo pozorovaných objektov. Každý väčší teleskop býva upevnený na statíve, aby ho používatelia nemuseli počas pozorovania držať v rukách
Človek vždy dvíhal hlavu ku hviezdam a snažil sa porozumieť svetu okolo nás. Je to niečo cez 400 rokov od chvíle, keď sa svet dozvedel o významnom objave astronomického ďalekohľadu.
Pre správne pozorovanie a predovšetkým správne výsledky je potreba mať mikroskop dobre zriadený a nastavený.
Pred pozorovaním preparátu je dôležité pripraviť si samotný preparát, ale aj mikroskop. Týmito prvotnými opatreniami predídeme nekvalitnému výsledku a možnému sklamaniu z našej práce.
V tomto článku sme popísali klasický biologický mikroskop, s ktorým sme sa všetci mali možnosť už stretnúť pri štúdiu na základných či stredných školách. Takýto mikroskop je vhodný pre všetkých začínajúcich pozorovateľov mikrosveta.
Mikroskopy môžeme rozdeliť podľa rôznych kritérií a parametrov, či už je to konštrukčné hľadisko, alebo oblasť používania. Vo všeobecnosti rozdeľujeme mikroskopy na biologické a stereoskopické.
Triéder (alebo binokulár) je jeden z najobľúbenejších ďalekohľadov. Vzhľadom k svetelnému zisku v porovnaní s neozbrojeným okom je triéder neoceniteľným spoločníkom. Tento ďalekohľad poskytuje vzpriamený obraz, poskytuje široké zorné pole, je ľahký, pomerne odolný, má vysokú svetelnosť a cez deň je ho možné využiť aj na turistiku, čo ocení každý nadšenec prírody a nočnej oblohy.
Ďalekohľad nepatrí na cestách do prírody či na dovolenku k tak častým spoločníkom ako napríklad fotoaparát, v každom prípade jeho použitie nám spestrí naše dojmy a urobí naše zážitky krajšími.
Astronomická fotografia umožňuje pútavo zobraziť vesmírne objekty, ich zaujímavé prejavy ako aj rôzne zoskupenia na oblohe. Existujú mnohé oblasti, v ktorých sa môže fotograf realizovať. Potrebujete teleskop, fotoaparát a chuť. Väčšinou bývajú začiatky v rôznych oblastiach ťažké, no širokouhlá astronomická... Článok
27-04-2014 Astronómia
Jurikovic Prečítané:11052
Zaostrenie optickej sústavy v teleskope pre účely astronomickej fotografie je kľúčové. Na prvý pohľad sa môže zdať, že ide o triviálny problém, avšak pri detailnejšom pohľade sa objavia skutočnosti, ktoré komplikujú život takmer každého astrofotografa. Článok
10-02-2014 Astronómia
Jurikovic Prečítané:12490
Od nepamäti človek dvíha hlavu k oblohe a pokúša sa pochopiť vesmír. Mnohé veci sme objavili, mnohé sa zamotalo a bude potrebné ešte veľa úsilia, aby sme pochopili všetky zákony a sily prírody. Článok
13-11-2013 Astronómia
Jurikovic Prečítané:17235
Úlohou teleskopu je zhromažďovať svetlo pozorovaných objektov. Každý väčší teleskop býva upevnený na statíve, aby ho používatelia nemuseli počas pozorovania držať v rukách Článok
17-09-2013 Astronómia
Jurikovic Prečítané:21792