sobota, január 25, 2020

Chyby pri výbere ďalekohľadov

Ďalekohľad nepatrí na cestách do prírody či na dovolenku k tak častým spoločníkom ako napríklad fotoaparát, v každom prípade jeho použitie nám spestrí naše dojmy a urobí naše zážitky krajšími.

Napriek tomu stretávame sa aj ľudmi, ktorí ďalekohľad používajú, každý deň, či už sú to strážcovia národného parku, či súkromných pozemkov, alebo ľudia z poľovníctve. Ako to už živote chodí tak aj v optike sa pri výbere ďalekohľadu stretávame s rôznymi nepravdivými informáciami.

Jedným z najrozšírenejších tvrdení pri výbere ďalekohľadu je že čím väčšie zväčšenie tým lepšie. V žiadnom prípade, je to veľký omyl. Pri veľkom zväčšení sa zužuje zorné pole a pozorovateľ vidí iba obmedzenú šírku a je oveľa náročnejšie sa zorientovať pri pozorovaní. Ďalekohľad s 10-násobným zväčšením má zorné pole na 1000m približne 100m, s 20-násobným priblížením to bude polovica.
Na obrázku sú vidieť technické parametre ďalekohľadu 20x80, teda ďalekohľadu s 80mm objektívmi a 20x násobným zväčšením. Zorné pole je v tomto prípade presne 58m na 1000m.Za druhé pri veľkom zväčšení sa prejaví nestabilita obrazu, obraz sa nám bude stále hýbať a nebude mať stálu ostrosť, nakoľko ľudské oko nestačí sledovať takéto zmeny, tiež je takéto pozorovanie veľmi únavné. Riešením je použitie statívu, ktorý minimalizuje popísané negatíva. Ďalekohľady s veľkým zväčšením ocenia ľudia, ktorí skúmajú detaily na veľké vzdialenosti, napríklad ornitológovia, pozorovatelia nočnej oblohy či lietadiel.Ďalšou z chýb, s ktorou sa stretávame, je že ďalekohľady s rovnakými technickými parametrami, teda zväčšením a priemerom objektívu (napríklad 8x56) v totožných svetelných podmienkach zobrazujú rovnaký obraz. Na kvalitu obrazu má vplyv konštrukcia optickej sústavy, zloženie použitého skla v šošovkách, použité hranoly, použité antireflexné vrstvy a v neposlednom rade geometrické a farebné vady v obraze.Tretím omylom je snaha kúpiť si univerzálny ďalekohľad, a nakoľko nič takého neexistuje, voľba padne na ďalekohľad typu zoom, napríklad model 10-22x50. Tieto sú vhodné na pozorovania na malé a stredné vzdialenosti, avšak pri väčších vzdialenostiach od nich nemôžeme očakávať zázraky, nakoľko ich konštrukcia je zložitejšia oproti ďalekohľadom s pevným zväčšením, majú teda viac optických členov, čo má za následok väčšie straty pri prechode svetelných lúčov. Obraz teda nebude natoľko kontrastný a čistý, ako pri použití ďalekohľadu s fixným zväčšením.

Ďalšou z fám, ktorá sa týka kúpy ďalekohľadu je názor, že čím väčšie zväčšenie ďalekohľadu, tým je jeho cena vyššia. V skutočnosti cena ďalekohľadu nesúvisí s jeho zväčšením, hlavnými faktormi tu sú: konštrukcia, optické prevedenie, vlastnosti, značka a iné.

Pri výbere toho správneho ďalekohľadu vždy zvažujte na aké aktivity bude tento ďalekohľad používaný, v prípade technických otázok sa neváhajte obrátiť s Vašimi otázkami na skúseného predajcu.

Čítané 15020 krát

Napíšte komentár

Najnovšie recenzie

  • 1
  • 2
  • 3

Astronomická fotografia – širokouhlá fot…

27-04-2014 Prečítané:11132 Astronómia

Astronomická fotografia – širokouhlá fotografia

Astronomická fotografia umožňuje pútavo zobraziť vesmírne objekty, ich zaujímavé prejavy ako aj rôzne zoskupenia na oblohe. Existujú mnohé oblasti, v ktorých sa môže fotograf realizovať.... Článok

Astronomická fotografia – metódy zaostro…

10-02-2014 Prečítané:12584 Astronómia

Astronomická fotografia – metódy zaostrovania

Zaostrenie optickej sústavy v teleskope pre účely astronomickej fotografie je kľúčové. Na prvý pohľad sa môže zdať, že ide o triviálny problém, avšak pri detailnejšom... Článok

Astronomická fotografia - 1. metódy fote…

13-11-2013 Prečítané:17343 Astronómia

Astronomická fotografia - 1. metódy fotenia

Od nepamäti človek dvíha hlavu k oblohe a pokúša sa pochopiť vesmír. Mnohé veci sme objavili, mnohé sa zamotalo a bude potrebné ešte veľa úsilia,... Článok